پرسشهای متداول حوزه معاونت اجتماعی

با عنایت به اهمیت و ضرورت ارائه اطلاعات کاربردی و موردنیاز ارباب رجوعان در پیشبرد هرچه بهتر و موثرتر اهداف و تکالیف پیشرو و تکریم ارباب رجوعان عزیز و محترم ضمن احصاء پرسشهای متداول اقدام به تهیه پاسخ آنها بوسیله آقای محسن مولوی، معاون اجتماعی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان نموده­ایم که شرح تفصیلی آنها جهت بهره برداری به شرح ذیل عیناً آورده می شود.

پرسشهای متداول حوزه معاونت اجتماعی

خانوارهایی که درسطح استان یارانه نقدی آنها حذف شده است چگونه می توانند به حذف یارانه خودمعترض شوند؟

خانوارهایی که پس ازشناسایی اقتصادی خانواروقرارگرفتن درسطح دهکهای بالای درآمدی جامعه یارانه آنهاقطع شده است و معتقدند جزء دهکهای پر درآمد جامعه نیستند بلکه مستحق دریافت یارانه نقدی ازطرف دولت می باشند میتوانند با مراجعه به سامانه: www.yaraneh10.ir نسبت به ثبت اعتراض خوداقدام کنند. بدیهی است نتیجه اعتراض که ممکن است حاوی اطلاعات خصوصی اقتصادی خانوار باشد بصورت محرمانه و امن صرفاً ازطریق سایت مذکور به اطلاع سرپرست خانوارخواهدرسید، آنگاه باکلیه سرپرستان خانوار که اعتراض خود را درسامانه ذکرشده به ثبت رسانده باشند تماس گرفته خواهدشد و پس از بررسی میدانی و پایش وضعیت خانوار در صورت لزوم یارانه نقدی آن خانوار برقرار خواهد شد. البته سامانه مذکور صرفاً برای آن دسته ازخانوارهایی طراحی شده است که یارانه آنها از اسفند ماه 1393 به بعد قطع شده باشد. پس خانوارهایی که یارانه نقدی آنها قبل ازاسفند ماه 93 قطع گردیده و یاجزء جاماندگان از ثبت نام مجدد یارانه ها در فروردین 93 هستند باید از طریق فرمانداریها و سازمان هدفمندسازی یارانه ها مراجعه و پیگیری کنند و اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مسئولیتی در این خصوص ندارد ضمناً آن دسته از متقاضیان دریافت یارانه که ابعاد خانوار آنها دچار تغییراتی از جمله فوت، ولادت، ازدواج و طلاق شده­اند ضروریست جهت انجام اصلاحات مربوطه به اطلاعات خانوار خود به مراکز معرفی شده از سوی سازمان هدفمندسازی یارانه ها مراجعه کنند و از مراجعه به ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سطح استان خودداری نمایند.

طرح حمایت غذایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی چیست و چه افرادی از این طرح می توانند استفاده کنند؟

تأمین امنیت غذایی و بهره مندی عادلانه آحاد مردم از سبد غذایی سالم، مطلوب و کافی خصوصاً برای اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه در موازین قانونی متعددی از جمله اصل (3) قانون اساسی، بند (6) سیاستهای کلی سلامت، بند (7) اقتصاد مقاومتی و سند چشم انداز توسعه کشور در افق 1404 هجری شمسی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری ((مدظله العالی)) مورد هدف و تأکید قرار گرفته است. درهمین راستا طرح حمایت غذایی در جلسه مورخ 11/3/93 هیئت محترم وزیران و به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در 13 ماده مطابق تصویبنامه شماره 31136/ت50539/ه مورخ 24/3/93 تصویب و ابلاغ گردید و از تیر ماه سال 1393 طرح حمایت غذایی در سراسر کشور و از جمله استان چهارمحال و بختیاری آغازگردید. که از تیر ماه 93 تا تیر ماه سال 96 تعداد 12 مرحله سبد حمایت غذایی بین اقشار آسیب پذیر و کم درآمد استان توزیع شده است و در هر مرحله حداقل و حداکثر پرداختی برای تأمین اقلام ضروری غذایی خانوارهای مذکور از 30 هزار تومان برای یک نفر شروع و تاسقف 120 هزار تومان متغیر بوده است. همچنین براساس ماده (2) دستورالعمل اجرایی حمایت غذایی صرفاً افراد تخت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی بعنوان مشمولین طرح محسوب می شوند که پس از اعلان زمان توزیع طرح حمایت غذایی در هر مرحله می بایست با مراجعه به فروشگاههای طرف قرارداد (مثل تعاونی مصرف فرهنگیان، رفاه، تعاونیهای مصرف جهادکشاورزی، امکان و.....) اقدام به دریافت سهمیه ریالی خود براساس نوع پرونده تحت پوشش در دستگاههای حمایتی و بعدخانوار خود دریافت نمایند.

آیا افراد دارای بیماری خاص ملزم به ثبت نام در سامانه خدمات رفاهی جمهوری اسلامی ایران می باشند؟

یکی از مهمترین اقدامات موثر و حمایت فراگیر دولت محترم به بیماران خاص پرداخت یارانه دارویی به بیماران خاص است که با توجه به گرانی دارو، تجهیزات و خدمات مرتبط و مخاطرات مالی پیشرو این دسته از بیماران لذا اهمیت حمایت و پرداخت یارانه مذکور توسط دولت را ملموس­تر و با اهمیت­تر جلوه میکند و بهمین دلیل است که ازسال 1393 افزایش دو برابری یارانه بیماران بیماران خاص با هدف جلوگیری از اعمال فشار به بیماران صعب العلاج و خاص در کشور آغاز میگردد در همین رابطه و در مهر ماه 1395 سامانه ثبت نام بیماران خاص به نشانی: www.samanehrefah.ir  با هدف کنترل و نظارت بر هزینه­ها، ارائه خدمات هرچه بهتر برای بیماران خاص، حذف همپوشانی بیمه ای در این قبیل بیماران، جلوگیری از هدر رفت منابع و ایجاد بانک اطلاعاتی صحیح و قابل استناد جهت برنامه ریزی بودجه­ای توسط مقام عالی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشور رونمایی گردید. و از این به بعد توزیع یارانه های دارویی صرفاً به آن دسته ازبیماران خاصی تعلق خواهدگرفت که در سامانه ذکر شده حتماً ثبت نام کرده باشند ضمناً کلیه بیماران مبتلا به بیماریهای خاص و صعب العلاج تعریف شده در سامانه بیمه ها ملزم به ثبت نام اطلاعات خود در سامانه خدمات رفاهی جمهوری اسلامی ایران در قسمت بیماران خاص میباشند.

چگونه کارگران و گروههای کار نمونه در سطح استان و کشور انتخاب میشوند و به چه نحوی می¬بایست در فرآیند انتخاب کارگران نمونه و گروههای کار شرکت نمود؟

براساس ماده 195 قانون کار جمهوری اسلامی ایران و به منظور تشویق نیروهای کارگری مولد، متخصص، مخترع و مبتکر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است همه ساله به طرق مقتضی درمورد انتخاب کارگران نمونه سال اقدام نماید. لذا در راستای رسالت مقرر در ماده قانونی مذکور توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جشنواره ملی امتنان از جامعه کار و تولید همه ساله به منظور ارج نهادن به تلاشها و فعالیتهای ارزشمند کارگران با هدف ارتقاء فرهنگ کار، مشارکت، خلاقیت، نوآوری و ایجاد انگیزه در راستای ارتقاء سطح خدمات و امکانات رفاهی کارگران و نهایتاً افزایش بهره وری نیروی کار برگزار میگردد. جشنواره ملی امتنان از جامعه کار و تولید در 3 بخش انتخاب کارگر نمونه ((بخش خدمات، صنعت و کشاورزی بصورت جداگانه))، انتخاب گروه کار نمونه ((بخش خدمات، صنعت و کشاورزی بصورت جداگانه)) و انتخاب واحد نمونه در 2 سطح استانی و ملی بصورت سالانه و از طریق ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استانها برگزار میگردد. کارگران عزیز، گروههای کار نمونه و همچنین واحدهای نمونه استانی می توانند پس از اعلان فراخوان آغاز جشنواره ملی امتنان توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشور به پورتال جشنواره امتنان به نشانی: http://emtenan.mcls.gov.ir مراجعه و نسبت به ثبت نام خود بصورت تماماً الکترونیکی اقدام نمایند. پس از تکمیل ثبت نام و ارسال کلیه مدارک و مستندات لازم شرکت در جشنواره امتنان فعالیت دبیرخانه جشنواره در سطح استان و بابررسی پرونده های ثبت نامی و نهایتاً تشکیل کمیته ارزیابی و داوری با حضور اساتید دانشگاهها، کارشناسان خبره دستگاههای مختلف اجرایی استان نسبت به انتخاب کارگران نمونه در بخش صنعت، خدمات و کشاورزی و گروههای کار نمونه و واحد ملی اقدام میشود.

طرح سرشماری زنان ایرانی دارای همسر غیر ایرانی چیست و چه مزایای برای زنان ایرانی دارد؟

اولاً این طرح تحت عنوان سرشماری زنان ایرانی دارای فرزند که همسر آنان غیر ایرانی است توسط معاونت محترم رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سطح کلیه استانهای کشور و از جمله استان چهارمحال و بختیاری از شهریور ماه 96 شروع به اجراء شده است. از آنجائیکه در سالهای اخیر تعداد قابل توجهی از زنان ایرانی با افاغنه یا سایر اتباع خارجی ازدواج کرده­اند لذا نداشتن کارت هویت برای فرزندانشان مشکلات عدیده ای مانند عدم امکان دسترسی به مدرسه، کارت سلامت و...ایجاد کرده است. در این طرح ابتدا زنان دارای شرایط ذکر شده، کد ملی خود را شماره 2000159 از طریق پیامک ارسال می نمایند و سپس از یک مرکز تلفن در تهران با این افراد تماس گرفته می شود و سوالات مورد نظر پرسیده می شود پس از طی نمودن فرآیندهای مربوط به سرشماری اقدامات لازم برای صدور کارت هویت انجام خواهد گرفت. شایان ذکر است فرزندان حاصل از این ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی براساس  قانون مدنی نمی­توانند شناسنامه ایرانی بگیرند و فاقد هویت رسمی در کشور هستند. که با صدور کارت هویتی برای این قبیل فرزندان از طریق این طرح سرشماری می توانند در مدرسه ثبت نام کنند و بعداً دفترچه بیمه درمانی هم بگیرند. در پایان از کلیه بانوان مشمول این طرح در استان تقاضا می نمائیم که در طرح سرشماری موصوف حتماً ثبت نام نمایند.

آیا مسابقات قرآن کریم در جامعه کارگری استان هم برگزار می شود؟

یکی از مهمترین اقدامات و برنامه های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشور در راستای گسترش فرهنگ انسان­ساز قرآن کریم در جامعه کار و تلاش و شناسایی نخبگان قرآنی در جامعه مذکور برگزاری سالانه مسابقات قرآن کریم ویژه جامعه کار و تلاش میباشد این مسابقات قرآنی در دو مرحله بصورت استانی و سپس برگزیدگان در مرحله ملی به رقابت خواهند پرداخت. اصولاً هرساله مرحله استانی و مرحله ملی مسابقات قرآنی در نیمه دوم سال برگزار می گردد. و در بخش خواهران و برادران و 6 رشته مختلف قرآنی از قبیل رشته های: 1-قرائت - ترتیل 2- قرائت – تحقیق 3- حفظ 10جزء 4- حفظ 20 جزء 5- حفظ کل قرآن 6- مفاهیم متقاضیان به رقابت می پردازند. واجدین شرایط جهت شرکت و ثبت نام در این مسابقات کارگران، کارفرمایان، تعاونگران، افراد تحت پوشش خدمات بهزیستی و تامین اجتماعی می باشد همچنین فرزندان بالای 15سال و همسران آنان نیز می توانند در مسابقات قرآنی جامعه کار و تلاش شرکت کنند. ضمناً متقاضیان شرکت پس از صدور فراخوان از طرف اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان می تواند بصورت غیر حضوری از طریق وب سایت اداره کل به نشانی : www.chmb.mcls.gov.ir­ثبت نام خود را انجام دهند و یا به هریک از ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستانهای تابعه مراجعه و اقدام به ثبت نام کنند،­همچنین نفرات اول هر رشته چه در بخش خواهران و چه در بخش برادران درکلیه رشته ها به مسابقات ملی اعزام می­شوند و از کلیه نفرات اول، دوم، سوم در مرحله استانی و نفرات برگزیده ملی با حضور مسئولین استانی و کشوری طی برنامه ای با اهداء لوح و جوایز نفیس تجلیل بعمل خواهد آمد.

ما کارگران استان چهارمحال و بختیاری چگونه می¬توانیم از استراحتگاهها و اماکن تفریحی کارگران سراسر کشور استفاده نمائیم؟

کلیه کارگران عزیز و ارجمند بخشهای مختلف اقتصادی استان اعم از صنعت، خدمات و کشاورزی می­توانند از زائرسراها، استراحتگاهها و مجموعه های تفریحی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در شهرهای زیارتی مشهد و قم و شهرهای توریستی بندر انزلی، مریوان و مهدیشهر استان سمنان استفاده نمایند. کارگران عزیز برای استفاده از امکان فوق می­توانند درطول ایام سال و در سطح شهرستانهای استان به هریک از ادارات تعاون،کار و رفاه اجتماعی و در مرکز استان به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قسمت معاونت اجتماعی مراجعه نمایند و درخواست خود را بصورت مکتوب ارائه کنند که پس از ثبت تقاضای آنان دراسرع وقت توسط ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی نسبت به ثبت نام کارگر و خانواده ایشان در سامانه مربوطه اقدام می­گردد. لازم به ذکر است همراهان کارگر فقط افراد درجه یک کارگر شامل پدر، مادر، فرزندان و همسر است، مدت اقامت در مکان زیارتی و سیاحتی 3 شب می­باشد و به ازاء هر شب مبلغ 30 هزار تومان از طریق پرداخت در شعب بانک رفاه کارگران و به حساب شماره 2584244 بنام هیات امناء استراحتگاه و زائرسراهای کارگران دریافت می­گردد، ضمناً به دلیل حجم زیاد کارگران متقاضی استفاده از امکان مذکور پیشنهاد می­گردد درخواست تقاضا 20 روز قبل از تاریخ سفر توسط کارگر ارائه گردد.

مدارک لازم جهت ثبت نام:

   

  • تصویر صفحه اول و دوم شناسنامه کارگر متقاضی
  • تصویر صفه اول دفترچه بیمه کارگر برای مشخص شدن کارگر بودن فرد متقاضی
  • تصویر کارت ملی
  • ارائه تقاضای کتبی بمنظور استفاده از امکان زیارتی و سیاحتی کارگران کشور با قید تعداد نفرات خانوار و شماره تلفن و آدرس منزل کارگر
  • واریز هزینه اسکان به شماره حساب 2584244 نزد بانک رفاه کارگران بنام صاحب حساب هیات امناء استراحتگاه و زائرسراهای کارگران کشور
آیا کارگران ساختمانی هم که دارای بیمه تامین اجتماعی از قبل هستند می¬بایست در سامانه خدمات رفاهی جمهوری اسلامی ایران ثبت نام نمایند؟

با عنایت به مصوبه شماره (1) جلسه چهارم کارگروه اصلی قانون رفع موانع اجرایی بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی و رفع مجازات متخلفان مورخ 1/9/95 از این پس صرفاً کارگرانی میتوانند تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گیرند که در سامانه خدمت رفاهی جمهوری اسلامی ایران به نشانی: www.samanehrefah.ir ثبت نام کرده و استحقاق و اشتغال آنها از طریق پایگاه اطلاعات و بررسی­های میدانی محرز شده باشند. لذا از این پس کلیه کارگران ساختمانی چه آنانی که در حال حاضر تحت پوشش بیمه هستند و چه کارگرانی که هنوز نتوانسته­اند تحت پوشش بیمه اجتماعی قرار گیرند الزامی است در سامانه فوق حتماًثبت نام کنند.

طرح کاج که هم اکنون در سطح کارگاههای استان چهارمحال و بختیاری در حال اجرا می¬باشد چیست و چه اهدافی را دنبال میکند؟

با عنایت به پیمایش شیوع شناسی اعتیاد در جامعه کار و تولید کشور که بصورت میدانی در سطح کلیه استانهای کشور در سال 1393 توسط وزارت محترم تعاون،کار و رفاه اجتماعی انجام پذیرفت متأسفانه نشان داد که نرخ شیوع اعتیاد و مصرف مواد مخدر در جامعه کار و تولید نگران­کننده می­باشد. درهمین راستا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برنامه و طرحی تحت عنوان کاربست مطالعه شیوع شناسی اعتیاد در جامعه کار و تولید را با نام اختصاری ((طرح کاج)) آنهم به منظور جلوگیری و پیشگیری از اعتیاد کارگران در محیطهای کاری طراحی و به ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور جهت اجرا در واحدهای مختلف توزیعی و تولیدی آنهم در بین کارگران بخشهای مختلف اقتصادی ارائه و پیشنهاد نمود که نهایتاً بدلیل اهمیت موضوع در ستاد مبارزه با مواد مخدر مورد تصویب قرار گرفت و در حال حاضر نیز بوسیله ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استانها و ازجمله معاونت رفاه اجتماعی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان چهارمحال و بختیاری در حال اجرا و عملیاتی شدن می­باشد. هدف راهبردی طرح کاج آن است که در 5 سال آینده میزان شیوع اعتیاد در جامعه کار و تولید 25 درصد نسبت به سال پایه یعنی سال 1395 کاهش پیداکند. لذا فاز اول این طرح در کارگاههای دارای 50 تا500 نفر نیروی کارگر شروع شده است و از طریق خانه­های بهداشت کارگری مستقر در کارگاههای مذکور و مسئولین خانه­های بهداشت کارگری که به آنها ((بهبان)) گفته می­شود عملیاتی می­گردد. النهایه ما با اجرای طرح کاج دنبال این هستیم تا سطح دانش، نگرش و مهارت کارفرمایان و کارگران در پیشگیری از اعتیاد افزایش و ارتقاء پیدا کندو بتوانیم کارگران معتاد را تحت مراقبت خدمات ترک اعتیاد قرار بدهیم و در یک کلام ((ارتقاء و افزایش)) بدهیم سطح سلامت جسمانی و روانی کلیه کارگران عزیز و زحمتکش واحدهای تولیدی و توزیعی را که مهمترین سرمایه ما محسوب می­شوند. انشاءلله کارگران عزیز و کارفرمایان محترم استان با نگاه عالمانه­ای که همیشه نسبت به اجرای این قبیل طرحها در سنوات قبل داشته­اند ما را در اجرای هرچه بهتر طرح کاج یاری رسانند تا شاهد گسترش سلامت جسمانی و روانی و کاهش آسیبهای اجتماعی خصوصاً اعتیاد در جامعه کار و تلاش استان چهارمحال و بختیاری باشیم.

آیا کارفرما تکلیف قانونی برای ارائه خدمات رفاهی به کارگران کارگاه خود دارد؟

جایگاه و نقش ارائه خدمات رفاهی به کارگران در بالا بردن سطح زندگی فردی و اجتماعی کارگران، سلامت جسمانی آنان، ارتقاء بهره­وری و افزایش تولید یک امر بدیهی و روشنی است بگونه­ای که وجود ضرورت و اهمیت ارائه انواع خدمات رفاهی به کارگران بر هیچ کسی پوشیده نیست به همین خاطر یکی از فصول مهم قانون کار جمهوری اسلامی ایران، فصل هشتم آن است که تحت عنوان ((خدمات رفاهی کارگران)) توسط قانونگذار در سال 1369 نامگذاری شده و از ماده 147 لغایت 156 را با بیان مصادیق عینی خدمات رفاهی بدان اختصاص داده است.

هم دولت و هم کارفرمایان را در اغلب موارد بصورت جداگانه و یا در بعضی از خدمات رفاهی بصورت مشترک آنها را مکلف به ارائه خدمات رفاهی مورد نظر به کارگران نموده است و به دلیل اهمیت این نوع خدمات که در بالا هم به آن اشاره رفت در ماده 173 قانون کار آن هم در صورت عدم انجام هر یک از تکالیف قانونی مقرر در مواد 149،151،152،153،154،155، توسط کارفرمایان مجازاتهای را درنظرگرفته است.

اما مصادیق خدمات رفاهی که میبایست توسط کارفرمایان به کارگران واحد خود ارائه و عرضه شود گوناگون است که در سطور زیر ازباب مثال به چند مورد آن اشاره می­شود و جهت آشنایی بیشتر کارگران عزیز توصیه می­شود به فصل هشتم از قانون کار و مواد 147 لغایت 156 آن مراجعه داشته باشند.

 

تعدادی از مصادیق خدمات رفاهی درقانون کار:

 

  • مطابق ماده 149 قانون کار، کارفرمایان مکلفند با تعاونیهای مسکن و در صورت عدم وجود این تعاونیها مستقیماً با کارگران فاقد مسکن جهت تامین خانه­های شخصی مناسب همکاری لازم را نمایند و همچنین کارفرمایان کارگاههای بزرگ مکلفند به احداث خانه­های سازمانی در جوار کارگاه و یا محل مناسب دیگری می­باشند.
  • در اجرای ماده 150 قانون کار کلیه کارفرمایان مکلفند در کارگاه، محل مناسب برای ادای فرضیه نماز ایجاد نمایند و در ایام ماه مبارک رمضان برای تعظیم شعائر مذهبی و رعایت حال کارگران روزه­دار باید شرایط و ساعات کار را طوری تنظیم کنند که اوقات کار مانع فرضیه روزه نباشد و مدتی از اوقات کار را بر ادای فرضیه نماز،صرف افطار و سحری اختصاص بدهند.
  • به استناد ماده 152 قانون کار و درصورت دوری کارگاه و عدم تکافوی وسیله نقلیه عمومی، صاحب کار باید برای رفت و برگشت کارگران خود وسیله نقلیه مناسب در اختیار آنها قرار دهد.
  • و در ماده 154 نیز کلیه کارفرمایان موظفند با مشارکت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت ورزش و جوانان محل مناسب برای کارگران در رشته های مختلف ورزشی ایجاد نماید.