اخبار

مسوول کمیته ویژه رسیدگی به نفتکش سانچی جزئیات حادثه نفتکش سانچی را تشریح کرد

مسوول کمیته ویژه رسیدگی به نفتکش سانچی جزئیات حادثه نفتکش سانچی را تشریح کرد
حادثه نفتکش سانچی را تشریح کرد
مسوول کمیته ویژه رسیدگی به نفتکش سانچی در یک نشست خبری جزئیات حادثه را تشریح کرد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی ، در این نشست که با حضور دکتر علی ربیعی مسوول کمیته ویژه رسیدگی به نفتکش سانچی ، راستاد رییس سازمان بنادر و دریانوردی، برومندی رییس کمیسون امنیت ملی مجلس و کیان ارثی مدیرعامل شرکت ملی نفتکش برگزار شد، تمامی جزئیات حادثه تشریح و به سوالات نمایندگان اصحاب رسانه پاسخ داده شد .
دکتر علی ربیعی در این نشست گفت: این حادثه بدون پیش بینى و ناگهانى اتفاق افتاد، البته شکل شهادت عزیزانمان همراه با وجود آتش و سم در نفتکش سانچى بر عمق حادثه افزود.
وی گفت: همه ابهامات مطرح شده جمع‌آوری شده و سعی می‌کنیم در این جلسه پاسخ مناسبی به آنها بدهیم. وظیفه ما روشنگری افکار عمومی ایران است که حقیقت ماجرا برای مردم روشن شود. برخی ابهامات هم با انگیزه‌های غیر روشنگرانه مطرح شده که موجب می‌شود اطلاع رسانی به مسیر درستی هدایت نشود.

دکتر ربیعی افزود: موضوع در ابعاد سیاسی، فنی، انسانی و عملیاتی تشریح خواهد شد و قرار است دولت سایتی را پیرامون این موضوع راه اندازی کند و هرگونه سوال را تا مدتی طولانی پاسخ دهیم و به زودی گزارش کاملی را منتشر خواهم کرد که هیچ نکته ابهامی باقی نماند.
نماینده ویژه رییس جمهور برای رسیدگی به حادثه نفتکش سانچی اظهار کرد: برخی ابهامات که درباره غیر قانونی بودن مسیر نفتکش یا اینکه حرکت به مقصد کره شمالی داشته یا اینکه نفتکش با موشک آمریکایی هدف گرفته شده، داستان سرایی‌های ژول ورنی است که از سوی کسانی مطرح می‌شود که آگاهی از مسائل دریایی، سیاسی و بین‌ الملل ندارند.
وی تاکید کرد:  شواهدی مبنی بر اینکه جان انسان‌ها برای چینی ها مهم نباشد را مشاهده نکردیم.
 
دکتر ربیعی در ادامه خاطرنشان کرد: پس از حادثه ، تصمیم گرفتیم عازم شانگهای شویم؛ کمیته‌ای نیز تشکیل شد و  تا روزی که برگشتیم با فرماندهان چینی جلساتی داشتیم. پس  از اطلاع از حادثه، کار در ایران آغاز شد.
 
وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد:  طی نامه ای از رییس‌جمهور درخواست کردم جان باختگان شهید محسوب شوند،  وی نیز موافقت کرد که این افراد تحت عنوان شهدای خدمت محسوب شوند.
مسوول کمیته ویژه رسیدگی به حادثه نفتکش سانچی در پاسخ به  سوالی درباره همراه بردن تکاوران خاطرنشان کرد: صادقانه میگویم با وجود همه اطلاعات، من با درصد کمی احتمال  که کسی جایی و فرصتی برای زنده ماندن داشته باشد تصمیم گیری را سخت می‌کرد و تصمیم به ادامه عملیات را گرفتم .
دکتر ربیعی گفت: کارشناسی می‌گفت اگر گرفتار آتش نشده باشند،  گرفتار گازهای سمی شده اند و شانس زنده ماندن‌ نداشته‌اند اما تصمیم انسانی مانع از این می‌شد که عملیات نجات را متوقف کنیم. قصد نداشتیم یک احتمال بسیار ضعیف را هم از دست دهیم.
وی اظهار کرد: اگر از روز اول اعلام کرده بودیم که پرسنل جان باخته‌اند این سوال مطرح نمی‌شد که چرا به حرف چینی ها اعتماد کردید و نرفتید برای نجات؟ انتقاد نمی‌شد که چرا همه تلاشمان را برای کمترین شانس هم نکردیم؟ اکنون حداقل اگر رنج مضاعفی به خانواده‌ها تحمیل شد، پیش خودمان و خدای خودمان می‌دانیم همه تلاش‌مان را کرده‌ایم.
نماینده ویژه رییس جمهور برای رسیدگی به حادثه نفتکش سانچی گفت: ما تکاوران را برای اطفای حریق نبردیم. تخصص آنها ورود به مکان‌های مملو از آتش و نجات جان افراد است. این اتفاق در مرز آبی ما نبوده است. نمی‌شود ۵۰ کشتی برای حمل فوم مورد نیاز از ایران اعزام شود و معمولا از کشور نزدیک محل حادثه ارسال می‌شود.
به گفته وی، در روز اعزام تکاوران ایرانی به محل حادثه، کشتی اعزامی با حداکثر سرعت حرکت کرد که حداقل ۱۵ ساعت زمان می‌برد.
دکتر ربیعی اظهار کرد: علت دقیق حادثه نیازمند بررسی بیشتر است.
وی افزود: در بررسی سانحه علاوه بر جعبه سیاه، بخشی به ملاقات با خدمه کشتی مقابل برمی‌گردد که پس از بررسی معاینه دقیق کشتی کریستال و مصاحبه با کارکنانش در فرآیند بررسی، مورد استفاده قرار خواهد گرفت‌ که هنوز این مراحل بررسی آغاز نشده است.
مسوول کمیته ویژه رسیدگی به حادثه سانچی در پایان اظهار کرد: ما باید درک واقعی خودمان از سانحه را بیان کنیم‌ ادراکی داشتیم و الان چه ادراکی داریم همیشه سعی کردیم دروغ نگوییم و ادراکمان از واقعه را بررسی کنیم. دوست داشتیم هرکس در جهان هرکاری از دستش بر میاد انجام دهد. وقتی رفتیم آنجا و با کارشناسان متخصص صحبت کردیم و در اتاق عملیات نشستیم، دیدیم اینکه ابتدا با آب خنک کنند و بعد فوم بپاشند کار غلطی نبوده است.

۲۸ دی ۱۳۹۶ ۰۹:۲۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید