اخبار

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: خصوصی‌سازی از راه تعاون منجر به عدالت اجتماعی می شود

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: خصوصی‌سازی از راه تعاون منجر به عدالت اجتماعی می شود
دکتر علی ربیعی در هشتمین جشنواره تعاونی های برتر که بعدازظهر امروز در این وزارتخانه برگزار شد با تاکید بر این که همه چشم امید دولت "امید و تدبیر" به تعاونی ها و تعاونگران است گفت : راهی بجز اتکا به مردم و نهادهای مدنی نداریم.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی،وی با تاکید بر این که باید متکی به مردم و جامعه باشیم و سازوکارهای مناسبی را برای مشارکت هرچه بیشتر مردم در حوزه اقتصادی طراحی کنیم خاطرنشان کرد: هم اکنون نقدینگی که در جامعه وجود دارد 10 برابر شده و باید این نقدینگی به چرخه تولید بازگردد تا بتوان رویکرد اقتصاد مقاومتی را عملیاتی کرد به این ترتیب مشکلات ناشی از تحریم های ظالمانه کم اثر خواهد شد.
 

دکتر علی ربیعی در هشتمین جشنواره تعاونی های برتر که بعدازظهر امروز در این وزارتخانه برگزار شد با تاکید بر این که همه چشم امید دولت "امید و تدبیر" به تعاونی ها و تعاونگران است گفت : راهی بجز اتکا به مردم و نهادهای مدنی نداریم.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی،وی با تاکید بر این که باید متکی به مردم و جامعه باشیم و سازوکارهای مناسبی را برای مشارکت هرچه بیشتر مردم در حوزه اقتصادی طراحی کنیم خاطرنشان کرد: هم اکنون نقدینگی که در جامعه وجود دارد 10 برابر شده و باید این نقدینگی به چرخه تولید بازگردد  تا بتوان رویکرد اقتصاد مقاومتی را عملیاتی کرد به این ترتیب مشکلات  ناشی از تحریم های ظالمانه کم اثر خواهد شد. 

دکتر ربیعی در ادامه با اشاره به برگزاری جشنواره تعاونی های برتر ، برپایی  چنین جشنواره هایی را مفید ارزیابی کرد و گفت : این جشنواره ها پیوند زدن نظر و عمل است  و از آنها انرژی مثبت می گیریم و مبادله اطلاعات و کسب شناخت  می کنیم و مسایل را بیشتر می شناسیم  و باید کارکرد این جشنواره ها ارتقا یابد. 
وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی  با تاکید بر توسعه و ترویج فرهنگ تعاون افزود : متاسفانه در زمینه فرهنگ تعاون مشکل داریم و معتقدم فرهنگ غنی ما بخش تعاون را بدلیل روحیات فردگرایانه بخش تعاون را تقویت نمی کند و این مهم ، نیاز به کار زیاد دارد .
وی افزود :  حتی با برخی نخبگان هم که صحبت می کنیم تعاون را بخش تزیینی می دانند و این نارسایی فرهنگی است .
وی گفت: باید به بخش تعاون افتخار کنیم و در ابتدا برای گسترش فرهنگ و روح تعاون از خودمان شروع کنیم . چرا که ما حتی نتواسته ایم توانمندیهای بخش تعاون را به نبگان نشان دهیم بنابراین باید تعاون را به صورت یک چهره نورانی و فرهنگی عرضه  و توانمندی هایش را ارتقا دهیم و اهمیتش را بیشتر کنیم .
دکتر ربیعی افزود : ادبیات تعاون را باید تغییر دهیم و باید الگوهای عملی خوب تعاون را استخراج و به عنوان دستورالعمل به جامعه معرفی کنیم زیر اجامعه باید به سمت انتقال تجارب و دانسته ها حرکت کند . یکی از خصلت‌های ایرانی‌ها این است که تجربه‌های خود را به دیگران منتقل نمی‌کنند و اصطلاحاً گفته می‌شود «فوت کوزه‌گری» را نمی‌گویند، اما این در حالی است که رویکرد در دولت یازدهم احترام قائل شدن برای هر کسی که یک شغل ایجاد کند، بر قرار خواهد بود و هر فردی که آجر روی آجر بگذارد، باید مجسمه آن را ساخت . از طرف دیگر فضای مناسب و زمینه مشارکت های مردمی را  نیز باید افزایش داد . 
وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی خاطر نشان کرد و گفت : روحیه تعاون امروز در ایران از وضعیت خوبی برخوردار نیست و فردگرایی منفی در جامعه ایران خیلی اتفاق افتاده و جمع گرایی کاهش یافته است . و ما باید بتوانیم روحیه کار جمعی را در جامعه گسترش دهیم چرا که به نظر من  روح تعاون رو به ضعف می رود و در نسل آینده ایجاد تعاون با مشکل مواجه  خواهد شد .
وی به با بیان نتایج مطالعات خود در حوزه ساختارهای اقتصادی کشورهای مختلف به ویژه کشورهای دارای اقتصاد  سرمایه داری پرداخت و با بیان اینکه در اقتصادهای سرمایه داری نیز اگر نامی از تعاون نیست اما بین 5 تا 15 درصد از بخش اقتصادی به مقوله تعاون اختصاص دارد یادآور شد : ما نیاز به رشد اقتصادی 8 درصد برای اشتغال‌زایی داریم، در صورتی که به این رشد نرسیم نمی‌توان برای بیکاران اشتغال ایجاد کرد و مسیر چشم‌انداز کشور نیز به خوبی محقق نمی‌شود و به همین دلیل ناچاریم خصوصی‌سازی را ادامه دهیم و این مسیر اجتناب‌ناپذیر است. اگر خصوصی‌سازی یله و رها باشد، فاصله طبقاتی ایجاد می‌کند، اما خصوصی‌سازی از راه تعاون منجر به عدالت اجتماعی شده و فاصله طبقاتی ایجاد نمی‌کند. 
وی تصریح کرد: اما معتقدم فرهنگ تعاون به فرهنگ سنتی و دینی ما نزدیکتر است و بخش تعاون بهترین بخش برای اجرای روند خصوصی سازی در کشور است و می تواند کارکردهای عدالت اجتماعی در حوزه اقتصادی را ناشی از فرآیند خصوصی سازی ارتقا دهد. 
دکتر ربیعی در بخش دیگری از سخنانش به آسیب شناسی بخش تعاون پرداخت و اظهار کرد: عدم باور همگانی به قابلیت ماهوی بخش تعاون، ره یافت برنامه ریزی از بالا به پایین ، کمبود سرمایه اعضای تعاونی ها ، ضعف نظام حمایتی، ضعف در آموزش و توانمندسازی مدیران، نظارت ناکافی بر تعاونی ها از جمله آسیب هایی است که باید با ارایه مشاوره ها و برنامه ریزی از سوی دولت این آسیب ها برطرف شود . از این رو  باید گروههای مشاوره، برنامه ریزی و سرمایه گذاری بتوانند از طریق وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به تعاونی ها مشاوره دهند. 
وی با بیان این که باید به سمت مشاوره و به روز کردن حرکت کنیم، تاکید کرد: شبه تعاونی ها آسیب می زنند و باید از تعداد شبه تعاونی ها کم کنیم و با اصلاح قوانین و مقررات در بخش تعاون در این زمینه به مجلس کمک کنیم .
وی افزود: فعال سازی تعاونی های در دست اجرا یا نیمه فعال از دیگر برنامه های امسال است که باید آنها را مولد و فعال کنیم .
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به یکی دیگر از برنامه هایش اظهار کرد: شناسایی و ایجاد اشتغال در بخش تعاون یکی از مهمترین برنامه هاست و باید شرایطی را مهیا کنیم که با نقدینگی که در جامعه وجود دارد  ظرفیت های بخش تعاون را افزایش دهیم .
وی افزود: توانمندسازی تشکل های بالادستی تعاون را نیز باید مدنظر قرار دهیم و من در این وزارتخانه نقش باغبان را دارم که زمینه را خوب آماده کنم  و به هیچ عنوان این وزارتخانه حق مهندسی کردن ندارد اما باید مراقبت و صیانت کند.
دکتر ربیعی به روزآوری تعاونی های همیار را نیز مورد تاکید قرار داد و بر جلب همکاری های وزارتخانه های دیگر برای تحقق پروژ ه های تعاون تاکید کرد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: باید به سمت واقع گرایی حرکت کنیم و از شعارزدگی دوری کنیم و حتی در این شرایط تحریم های ظالمانه با همت تعاونگران این شرایط را طی کنیم .
 

۱۳ شهریور ۱۳۹۲ ۰۸:۱۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید