اخبار

زنان روستایی و عشایر چهارمحال و بختیاری صاحب نمایشگاه دائمی می‌شوند

زنان روستایی و عشایر چهارمحال و بختیاری صاحب نمایشگاه دائمی می‌شوند
مدیرکل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان چهارمحال و بختیاری گفت نمایشگاه دائمی محصولات تولیدی زنان روستایی و عشایر چهارمحال و بختیاری با انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین دبیر کارگروه زنان روستایی عشایر و مناطق محروم معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری، اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و کارگزار توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار این استان بزودی دایر می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان چهارمحال و بختیاری، سید حفیظ الله فاضلی افزود این تفاهم‌نامه در قالب همکاری در مرکز توانمندسازی و اتصال به بازار گردشگری تکاپو با هدف اشتغال جوانان، زنان و گروه‌های خاص نظیر زنان سرپرست خانوار و معلولان شکل گرفته است.

سید حفیظ الله فاضلی در نشست انعقاد این تفاهم‌نامه اظهار داشت:مرکز توانمندسازی و اتصال به بازار گردشگری تکاپو، با سه هدف آموزش و توانمندسازی، ارائه خدمات گردشگری و اتصال به بازار در راستای اشتغالزایی و تحقق توسعه پایدار شکل گرفته است.

وی  ادامه داد: از آنجا که ایجاد نمایشگاه‌های دائمی عرضه محصولات و صنایع دستی زنان روستایی و عشایر نقش مهمی در رونق گردشگری، اشتغالزایی و درآمدزایی در این مناطق دارد، یکی از مهمترین برنامه‌های این مرکز به همین موضوع اختصاص داده شده است.

وی تصریح  کرد: این نمایشگاه دائمی شهریورماه امسال فعالیت خود را آغاز می‌کند و انتظار می‌رود دستگاه‌های مربوطه همکاری و هم‌افزایی لازم را در این خصوص داشته باشند.

همچنین در این جلسه دبیر کارگروه زنان روستایی و عشایر مناطق محروم معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: نبود بازار فروش از مهمترین چالش‌های فراروی کارآفرینی و اشتغالزایی زنان در مناطق روستایی و عشایری است، که در این خصوص راهکارهایی اندیشیده شده است.

پریچهر سلطانی افزود: یکی از مهمترین این راهکارها، برپایی بازارچه‌های عرضه مستقیم محصولات زنان روستایی و عشایر است که این موضوع به همه مراکز روستایی و دهیاری‌های سراسر کشور ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: زنان روستایی و عشایر از توانمندی‌ها و استعدادهای خوبی در تولید محصولات از جمله صنایع دستی، محصولات باغی و لبنیات برخوردار هستند، اما نبود محلی برای عرضه این محصولات آنها را با چالش جدی مواجه کرده است.

سلطانی تصریح کرد: علاوه ‌بر آن می‌طلبد تا با ارائه آموزش‌های تخصصی و حرفه‌ای، زنان مناطق روستایی را به تولید محصولات بازارپسند و متنوع هدایت کرد.

مشاور معاون وزیر و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در ادامه به ظرفیت‌های چهارمحال و بختیاری در راستای رونق اشتغالزایی زنان روستایی اشاره کرد و گفت: این استان در حوزه صنایع دستی، محصولات لبنی و کشاورزی از قابلیت‌های منحصربه ‌فردی برخوردار است، اما این ظرفیت هنوز به صورت شایسته‌ای شکوفا نشده است.

سلطانی افزود:دستگاه‌ها و نهادهای بسیاری در حوزه اشتغال روستایی و عشایری و حوزه زنان فعال هستند، اما انسجام و یکپارچگی لازم بین این نهادها شکل نگرفته است.

وی خاطر نشان کرد: چهارمحال و بختیاری این ظرفیت را دارد تا بتواند به عنوان استان پایلوت در راه‌اندازی بازارچه‌های ویژه زنان روستایی و عشایر در کشور مطرح شود و تحقق این مهم به همت و تلاش مسئولان اجرایی بستگی دارد.

۱۶ تیر ۱۳۹۹ ۱۰:۳۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید