اخبار

تعاونی‌ها و کارآفرینان برتر در چهارمحال و بختیاری تجلیل شدند

تعاونی‌ها و کارآفرینان برتر در چهارمحال و بختیاری تجلیل شدند
با حضور استاندار و نمایندگان مجلس از تعدادی از تعاونی‌ها و کارآفرینان برتر در استان تجلیل شدند.
مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان چهارمحال و بختیاری ،در این آیین، اظهار کرد: یکی از مهمترین ارکان اقتصاد کشور بخش تعاون است که به پیشرفت‌های مطلوبی دست یافته ولی در جایگاه اساسی خود قرار نگرفته است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان چهارمحال و بختیاری ،سید حفیظ‌الله فاضلی افزود: ضعف‌های موجود در این بخش به دلیل نگاه برون‌گرایی به بخش تعاون است که باید با تقویت ساختار این بخش، نگاه درون‌گرایی به آن صورت گیرد. 

وی با اشاره به اینکه به دلیل شرایط اقتصادی کشور برخی از تعاونی‌ها انتظار بسیاری از دولت دارند، تصریح کرد: نگاه به تعاون به این معنا نیست و باید بر پایه تعامل‌گری و مستحکم کردن پایه‌ای خود پیش رود. 

وی با اشاره به اینکه فرهنگ کار جمعی در کشور نهادینه نشده است، بیان کرد: خوشبختانه رویکردهای دولت به سمت تعاون است. 

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با بیان اینکه چهار هزار و ۶۰۰ تعاونی در استان به ثبت رسیده است،‌ گفت: حدود دو هزار و ۸۱۷ تعاونی با ۵۴ هزار عضو و اشتغال ۳۲ هزار نفر فعال هستند. 

وی بیان کرد: امسال در سیزدهمین جشنواره تعاون شش تعاونی برتر در سطح استانی و یک تعاونی در سطح ملی انتخاب شد که در این همایش از هفت نفر از کارآفرینان برتر استانی تجلیل خواهد شد. 

فاضلی تاکید کرد: امید است فرهنگ تعاون در استان نهادینه شود تا راهکارهای اصلی و بهترین مواردی که می‌تواند اشتغال پایدار و مولد را ایجاد کند به وجود آید. 

وی انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان جنگل‌ها و ایجاد ۳۰ تعاونی در این زمینه با ۷۰۰ نفر عضو، تجمیع تعاونی‌ها و اجرای طرح روستا تعاون به منظور واگذاری به تعاونی‌ها در راستای عمران و آبادانی روستاها را از اقدامات بخش تعاون برشمرد. 

همچنین در این مراسم از ۲۷ تعاونی در استان با اشتغال ۲۷۴ نفر و سرمایه‌گذاری بالغ بر ۱۸۳ میلیارد ریال رونمایی شد، همچنین از تعدادی از تعاونی‌ها و کارآفرینان برتر تجلیل شد.

 

در ادامه نماینده شهرستان‌های شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی گفت: قشر متوسط در هر جامعه‌ای فربه و قوی شد آن جامعه ثبات پیدا می‌کند. 

اردشیر نوریان در همایش تجلیل از تعاونی‌ها و کارآفرینان برتر استان، اظهار کردهمان‌گونه که در تمام ورزش‌های انفرادی مقام‌های خوبی کسب می‌شود ولی در ورزش‌های جمعی مقامی کسب نمی‌شود باید کارتیمی و تفکر گروهی حاکم شود که معمولا در این زمینه کم می‌آوریم. 

نوریان در ادامه گفت: ضرورت پرداختن به قوی شدن قشر متوسط جامعه در کشور به صورت واقعی در تمام قوانین و کانال‌های اجرایی، موضوعیت پیدا نکرده است به گونه‌ای که قشر متوسط در هر جامعه‌ای فربه و قوی شد آن جامعه ثبات پیدا می‌کند. 

وی بیان کرد: متاسفانه جامعه امروز ما به دو قشر تقسیم شده است به طوری که جامعه متوسطی نبوده و قشر متوسط در آن قوی نیست.  

نوریان تاکید کرد: بخش عظیمی از توانمندی‌های جامعه به لحاظ مادیات در پایین‌ترین سطح ممکن است که چنین جامعه‌ای نخواهد توانست به تعادل برسد زیرا روز به روز شکاف بیشتر می‌شود و فاصله طبقاتی و اختلاف نسل‌ها زیاد و ثروتمندان ثروتمندتر و فقرا فقیرتر می‌شوند در چنین جامعه‌ای اگر بخشی از تعاون به عنوان لایه میانی قرار گیرد رشد نمی‌کند. 

نماینده شهرستان‌های شهرکرد، بن و سامان گفت: از نظر معارف دینی، قرآنی و اعتقادی اگر اعتقادی به جوهره عدالت‌گستری در اداره جامعه وجود داشته باشد باید کاری کرد که مصلحت و رضایت عامه را به همراه داشته باشد. 

نوریان گفت: اگر قرار باشد انتقال ثروت و توانمندکردن در جامعه رخ دهد باید به تعاونی‌ها توجه کرد که امید است این بخش در استان جانی تازه بگیرد. 

در ادامه نماینده شهرستان‌های فارسان، اردل، کیار و کوهرنگ در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: بر اساس قانون اساسی اقتصاد کشور به بخش دولتی، تعاوانی و خصوصی تقسیم می‌شود. 

علی کاظمی افزود: بسیاری از شرکت‌های تعاونی که بر اساس مشارکت مردمی پیش رفت موفقیت‌های خوبی را کسب کردند. 

کاظمی ادامه داد: در شرایط امروزی تنها بخشی که می‌تواند کمک‌کننده و موثر واقع شود، تعاونی‌ها و مشارکت است تا اعتماد سلب شده بازگردد. 

وی اضافه کرد: نقدینگی بالا از معضلات جامعه است که لازم است نقدینگی به بخش تعاونی و به سمت تولید هدایت شود که قطعا این امر می‌تواند مشکلات را برطرف کند. 

نماینده شهرستان‌های فارسان، اردل، کیار و کوهرنگ در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مجلس به دولت اعلام کرده که در برنامه‌ها و طرح‌ها مشارکت داشته باشد تا از اوضاع فعلی نجات یابیم.

در ادامه استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: در ادارات و فرایند اداری و بانکی اشکالاتی وجود دارد که باید برطرف شوند. 

اقبال عباسی در همایش تجلیل از تعاونگران و کارآفرینان برتر استان‌، اظهار کرد: کسانی که ریشه، اصالت، اتحاد، دین و فرهنگ لازم را ندارند خائن هستند. 

وی افزود: این استان و تمام افراد آن، افراد با اصالتی هستند و کسی نخواهد توانست شجاعت و درایت را از مردمان آن دریغ کند. 

عباسی با اشاره به هفته تعاون، تصریح کرد: چرا فکر می‌کنیم تعاونی‌ها موفق نیستند و یا موفق نشده‌اند، بیان کرد: من اعتقادی به این موضوعات ندارم اگر تعاونی‌ها موفق نیستند پس دلیل تشکیل این تعداد تعاونی در استان چیست، چرا افراد را ناامید کرده و حرف استکبار‌گونه بیان می‌کنیم. 

وی ادامه داد: به رهبری امام راحل انقلاب کردیم که بگوییم نظامی از نوع جمهوری اسلامی تشکیل می‌دهیم که این امر به وسیله تعاون شکل گرفت. 

عباسی با اشاره به اینکه هیچ ابرقدرتی هشت سال جنگ نکرد، گفت: اگر پشتیبانی سپاه و بسیج نبود معلوم نمی‌شد نتیجه چه خواهد بود، بنابراین بعد از جنگ، بازسازی کشور توسط دولت آغاز شد گرچه سال‌ها بعد تحریم‌ها آغاز شد. 

وی تاکید کرد: علی‌رغم مشکلات و گرفتاری‌ها طی پنج سال گذشته دو هزار پروژه عمرانی در استان افتتاح شده و در طی ۳۰ سال گذشته ۹۰ دصد از زیرساخت‌های اقتصادی استان انجام شده است. 

استاندار بیان کرد: چرا این اقدامات نادیده گرفته می‌شود بنابراین در چنین شرایطی لازم است بیشتر با یکدیگر متحد باشیم تا با اتحاد، فرهنگ تعاون تقویت شود، همچنین باید سرمایه‌گذاری در قالب تعاونی‌ها تقویت و اختلافات کنار گذاشته شود. 

وی افزود: نباید همه مسائل را از دولت انتظار داشته باشیم زیرا دولت تنها می‌تواند بستر لازم را فراهم کند. 

عباسی ادامه داد: تشکیل تعاونی‌ها کمک به دولت است در غیر این صورت دولت خود به تنهایی تمام امور را انجام می‌داد. 

وی با اشاره به اینکه ادارات و فرایند اداری دارای مشکل بوده که باید برطرف شوند، تصریح کرد: بسیاری از افراد با تمسخر به بانک‌ها نگاه می‌کنند که لازم است نخست منابع در اختیار بانک مشخص شود زیرا پول در اختیار بانک متعلق به دولت نیست و متعلق به مردم است که بخشی از منابع برای سرمایه‌گذاری و بخشی نزد بانک مرکزی سپرده می‌شود به این معنا که دولت‌ها به میزان سپرده در جامعه ارزیابی می‌شوند. 

عباسی گفت: بانک‌ها باید قوانین و مقررات را مراعات کنند و تسهیلاتی که به مردم اعطا می‌شود باید به موقع برگردانده شود. 

وی اضافه کرد: تعاونی‌ها باید با مدیرعامل خوب و دادن حقوق مکفی به مدیرعامل تشکیل شود تا کارها به خوبی پیش روند و موفقیت حاصل شود. 

استاندار گفت: بخشی از اشکالات کار به دولتی‌ها، اعضای تعاونی‌ها و مشکلات عمومی کشور ارتباط دارد که باید مشکلات برطرف شوند. وی خاطرنشان کرد: تعاونی‌ها باید آموزش لازم را ببینند، فرهنگ‌سازی در این زمینه انجام شود و بسترسازی توسط دولت انجام شود تا از مشکلات رهایی یابیم.

۱۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۲:۱۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید